Nedir?

Airsoft, doğada çözünebilen malzemeden üretilen ve BB denilen plastik boncukları, gaz, yay ya da pille çalışan bir motor vasıtasıyla hedefe ulaştıran replika oyuncak silahlar ile oynanan strateji temelli bir macera sporudur.

Airsoft sporunda gerçekçilik en önemli husustur. Kullanılan replika silahlar ve diğer tüm teçhizatlar görünüm olarak gerçek hayattakiler ile birebir aynıdır. Bu özellik, oyun esnasında katılımcının tam anlamı ile oyunun bir parçası olmasını ve uygulanacak stratejiye sadık kalmasını sağlar.

Genel olarak iki takımın birbirini elemesi ve bu esnada takımlara verilen görevlerin oyuncular tarafından yerine getirilmesi temeline bağlı farklı kurgularda oynanabilir. Airsoft oyununda centilmenlik ön plandadır. Kullanılan BB’ler hedefte bir iz bırakmadığı için elenmesi gereken oyuncunun BB tarafından vurulduğu anda oyundan çıkması gerekmektedir. Hile yapmaya kalkışan oyuncular grubun ya da aktiviteye katıldığı işletmenin ağır yaptırımlarına maruz kalır.

Airsoft, fiziksel şarja izin vermediği için cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm yaş grupları tarafından karma olarak yapılabilir. Bu durum farklı grupların sosyalleşmesi için oldukça faydalı olmaktadır. Airsoft ayrıca tek bir hedefe odaklanıp takım olarak hareket etme, kısıtlı kaynakla hedefe ulaşma, baskı altında karar verme gibi yetilerin sınanabileceği bir eğitim aracı olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Tarihçe

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’nın Japonya’ya uyguladığı silah ambargosu sonucu sivil halkta dahil tüm Japon’ların silah kullanımı yasaklandı. 1970’lerde Japon oyuncak üreticileri insanların silah edinme dürtüsünü dizginlemek amacı ile çalışma sistemi olarak daha çok Paintball işaretleyicilerine benzer yapıda, fakat görünüm olarak gerçek silahları andıran ilk replikaları üretti ve Airsoft sporunun temelleri atıldı.

İlerleyen süreçte üreticiler replikalarda görünüm olarak mükemmel noktaya ulaştı. Pille çalışan AEG’lerin çıkışı Airsoft ürünlerinde bir milat oldu. AEG’ler sayesinde edinilen isabet oranı ve yüksek kapasiteli atış gücü replikaları güzel görünümlü oyuncaklardan standart yapıya sahip bir spor aletine dönüştürdü. Bunun sonucunda CO2 ile çalışan modeller yerini hızla AEG’lere bıraktı. Ayrıca yay ve Green Gas ile çalışan modellerle farklı düzenekler oluşturuldu ve farklı modeller için farklı atış sistemleri geliştirildi.

Batı’nın Airsoft ile tanışması seksenlerin ortasını buldu. Japonya’dan Çin ve Hong Kong’a ulaşan Airsoft oradan da İngiltere’ye geçti. Kısa sürede artan ilgi önce İngiltere’de sonrada Amerika’da açılan tesisler ile desteklenince Airsoft hızla geniş kitleler tarafından ilgi duyulan bir spor haline geldi.

Günümüzde bazı ülkelerde kanuni zorluklar yaşayan Airsoft ülkemizde son 5 yıldır geniş bir kitle tarafından yoğun olarak yapılmakta. Özellikle birbiri ardına açılan Airsoft merkezleri bu sporu denemek isteyenler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir.

Güvenlik ve Kurallar

Airsoft oyun esnasında fiziksel şarjın yasak olduğu bir spordur. Bu nedenle genel güvenlik kurallarına uyulduğunda yaralanma riski en düşük sporlardan biridir. Bu kurallardan en önemlisi Maske – Gözlük kuralıdır. Oyun alanı içine giren tüm oyuncular gözü ve yüzü koruyan bir koruyucu kullanmak zorundadır. Bunlar mutlaka lisanslı bir Airsoft aksesuarı firması tarafından üretilmiş ve gerekli testleri yapılmış ekipmanlar olmalıdır.

Maske – Gözlük Kuralı dışındaki güvenlik önlemleri genellikle oyun aralarındaki bölümlerde oyuncuları korumak ya da izleyicilerin güvenli bir şekilde maçları izlemesine olanak sağlamak için oluşturulmuştur. Bunlar, oyun durduğu anda silahı emniyete alıp namlu tıpası takılmasını zorunlu kılan Namlu Güvenlik Kuralı ve maçı izleyenlerin güvenliklerini sağlamak için izleme kısmına güvenlik ağı çekilmesi zorunluluğunu getiren Güvenlik Ağı kuralıdır.