Nedir?

Nerf, süngerden yapılmış dart okları atan ve pille çalışan oyuncak tabancalar kullanılarak oynanan bir grup aktivitesidir. Genellikle 6 – 20 yaş arası gençler tarafından ilgi gören Nerf, kız erkek karma takımlar halinde ve yaş grubu kısıtlaması olmadan yapılabilir.

Takım olarak karşılaşan oyuncular senaryonun ilerleyişine göre farklı görevleri yerine getirmeye çalışırken dart tabancaları ile birbirlerini eleyerek puan alırlar. Kullanılan dartların oyunculara ve çevredeki objelere zarar vermemesi nedeni ile her yerde oynanabilir. 

Üretildiği ilk yıllarda sadece sünger dart atabilen tabancalar son yıllarda evrim geçirerek disk ve su atabilme özelliklerine de sahip olmuştur. Bu farklılaşma Nerf’ün daha geniş bir kitle tarafından sevilmesine ve talep görmesine neden olmuştur.

Tarihçe

İlk Nerf ürünleri 1969 yılında Amerika’lı bir oyuncak firmasının geliştirdiği ev içerisinde oynanabilen bir voleybol oyununda görüldü. Bu oyunda amaç evdeki insanlara ve objelere zarar vermeden voleybol oynayabilmekti. Firma bu oyunu inceledikten sonra Nerf topu dışındaki tüm detayları iptal etti ve sadece sünger topu üretmeye karar verdi. Bu ürün kısa sürede çok popüler hale geldi ve bu tarihten sonra üretilen benzer ürünler Nerf olarak isimlendirildi.

İlerleyen süreçte yapılan şirket evlilikleri ve birleşmeler Nerf toplarının kaderini değiştirdi ve son olarak Dünya’nın en büyük oyuncak firmalarından biri olan Hasbro Nerf’ün isim hakkı ve patentlerini aldı. Kısa sürede piyasaya çıkan farklı Nerf modelleri ile Nerf bir spor haline geldi.

İlk olarak 2009 yılında başlayan turnuvaları ile Nerf şuan Dünya’nın birçok ülkesinde binlerce oyuncusu olan bir spor dalı haline geldi.

Ülkemizde birkaç yıldır gençler tarafından ilgi gören Nerf, ülke çapında Nerf arenalarının açılması ve yapılan organizasyonlar ile geniş bir katılımcı kitlesine ulaşmaya başladı.

Güvenlik ve Kurallar

Nerf maçları esnasında uygulanan en önemli uygulama Gözlük Kuralıdır. Bu kural dahilinde olası kazaları ortadan kaldırmak adına oyuncular koruyucu bir gözlük takarlar. Bunun dışındaki kurallar daha çok oynanan senaryo ve oyun alanın fiziki yapısına göre işletme tarafından belirlenir ve değişiklik gösterebilir.

Nerf, henüz spor olarak Dünya üzerinde federasyonu ya da birliği olan bir aktivite olmadığı için standardize olmuş bir kural kitapçığı yoktur. Dolayısı ile temel güvenlik kuralları dışındaki kurallar daha çok işletmeler tarafından belirlenen münferit çalışmalardır.

Nerf ekipmanları, yapıları ve üretildikleri malzemeler gereği insana, doğaya yada çevredeki eşyalara zarar vermez fakat Nerf sporunu yaparken oyuncular kontrollerini kaybedip dikkatsiz davranabilirler. Bu kazalara neden olabilir. Dolayısı ile burada dikkat edilmesi gereken Nerf oynarken alanın fiziki koşullarına ve alandaki siperlerin yerleşimine dikkat etmektir.