Son 20 yıldır Dünyayı kasıp kavuran bu yeni nesil macera sporunu tüm Türkiye’de açılan tesisler sayesinde duymayan kalmadı. Fakat bu yazımız hala renkli boya toplarının heyecanlı dünyası ile tanışmayanlar için…

*** Paintball, en çok dillendirilen hikayeye göre, 30 yıl önce Kaliforniyalı ormancıların aralarında şakalaşırken şans eseri keşfettikleri bir spor. Fakat aradan geçen yıllar içerisinde gördüğü büyük ilgi, bize bu keşif için geç bile kalındığını kanıtlar nitelikte. Bu süre içerisinde Paintball basit bir şakadan Dünya’nın en büyük macera sporlarından birine dönüştü. Tabi ki bu bir gecede olmadı fakat sürecin benzer sporlara göre çok kısa olması, genç neslin spor anlayışı ile Paintball’un ruhunun uyuştuğunun en büyük göstergesi. Paintball ekipmanları ilk yıllarda havalı silah benzeri, tek atımlık ilkel ekipmanlardı fakat zamanla bu ekipmanlar farklı oyun tiplerine göre gelişme gösterdi. Gelişen pazar ile birlikte ortaya çıkan üreticiler, milyon dolarlık bu sektör için ürün geliştirmeye başladı ve şuan 200’e yakın firma farklı Paintball ekipmanları üreterek gece gündüz ArGe çalışmaları yapıyor. Bu gelişme sürecinde EVO Sports’a ait DAMN Paintballs, AEGİS, Gangsta Air Systems gibi yerel markalarda pazarda boy gösterip Dünya’nın dev üreticileri ile rekabet ediyor. Paintball’daki gelişme sadece ekipmanlarla sınırlı kalmadı. Zaman içerisinde 2 tane orman işçisinin eğlencesi olan bu aktivite tüm Dünya’da 15Milyon lisanslı sporcu tarafından takip edilen bir spor haline geldi. Bu gelişme esnasında oyun tarzlarına göre çeşitli disiplinler oluştu.

  • Senaryo / Woodsball: Paintball’un gelişmekte olduğu ülkelerde en yaygın görülen disiplin Senaryo Paintball’udur. Orman alanlarında, terk edilmiş binalarda yada düz arazi üzerine senaryoya uygun düzenlemeler yapılarak, güvenlik kuralları dışındaki uygulamaların işletmeden işletmeye farklılık gösterdiği bu dal, Paintball’un hobi yada hafta sonu eğlencesine en çok yaklaştığı disiplindir. Devamlılık gerektirmediği ve güvenlik dışındaki kuralların esnekliği sayesinde ilk defa deneyecekler için oldukça caziptir.
  • Mag Fed: Son yıllarda giderek popüler hale gelen Mag Fed daha gerçekçi Paintball oynamak isteyenlerin tercih ettiği disiplin olarak öne çıkıyor. Senaryo Paintball’undan en büyük farkı kullanılan işaretleyicilerin şarjör beslemeli oluşu. Bu sayede oyun içerisinde atış gücü ortadan kalkıyor ve daha stratejik hareket etme zorunluluğu ortaya çıkıyor.
  • Speedball / XBall: Speedball, en hızlı tanımı ile Paintball’un salt spor halidir. Diğer Paintball disiplinlerinden en büyük farkı kuralların, sahaların ve hatta oyun alanındaki siper ölçülerinin dahi standart oluşudur. Tüm Dünya’da onlarca farklı turnuva, kulüp ve milli takımlar düzeyinde şampiyonaları düzenlenmektedir. Ülkemizde TAF (Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu) bünyesinde düzenlenen organizasyonlar ile devamlılık göstermeye çalışan speedball en büyük zorluğu yeterli özel organizasyon yapılmamasından ve buna bağlı olarak yeni sporcu kazanamayarak yaşamaktadır. Bu sorunun çözümü için özellikle büyük illerde çeşitli kulüpler genç oyunculara destek olmakta ve eğitimlerini üstlenerek onları geleceğin paintballcuları yapmak için çaba sarf etmektedir.