Paintball ekipmanları nelerdir, Airsoft yapacağız ama bizim bir şey getirmemiz gerekiyor mu, Nerf ve Laser Tag için acaba yanımıza ne almamız lazım diye merak ediyorsanız aradıklarınız bu yazıda…

Arkadaşlarınız ile aktivitelerden birine katılmak istiyorsunuz ama hangi ekipmanları kullanacaksınız ya da yanınızda ne getirmeniz gerektiğine dair en ufak bir fikriniz yok. Aslında bu konuda çok endişelenmenize gerek de yok çünkü EVO Sports olarak ihtiyacınız olan tüm ekipmanları biz sağlıyoruz. Hangi aktivite olursa olsun tek yapmanız gereken hava koşullarına uygun, rahat edebileceğiniz bir ayakkabı getirmek. Kalan tüm ekipmanlar bizim tarafımızdan zaten sağlanıyor. Peki bu ekipmanlar nedir ve özellikleri nelerdir?

  • Paintball Ekipmanları: Paintball sporunda silah yada mermi gibi kelimelere yer yoktur. Silah yerine işaretleyici, mermi yerine ise boya topu kullanılır. Bunlara maske ve işaretleyiciye güç veren yüksek basınç tüpünü eklediğinizde Paintball oynamak için ihtiyaç duyacağınız 4 temel ekipmana sahip olursunuz. Ek olarak işletmeler hizmet politikalarına göre kıyafet, göğüs koruma ve eldiven gibi ekipmanlar vererek katılımcıların daha konforlu zaman geçirmesine olanak tanır. Maskelerin termal, yani çift cam oluşu, yüksek basınç tüplerinin doluluğu (hava tüpleri için maksimum 2900psi, Co2 için maksimum 1800psi.) ve boya toplarının kalitesi teknik olarak oyun keyfini en çok etkileyen etmenlerdir. İlk defa Paintball’a katılacak bir oyuncu olarak sizin ilginizi çekecek diğer bir husus tabi ki işaretleyicilerin görünüşüdür.  Teknik olarak özellikle işletmelerde kullanılan işaretleyicilerin çok farkı yoktur ama görüntü ve uzun süreli performans olarak en beğenilen modeller Tippmann Sierra One ve BT Delta‘dır. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri koruyucuların yeterliliği ve hijyenidir. Özellikle kıyafetlerin her oyun sonrasında yıkandığından emin olun. Gerekirse işletmelerin yıkama ve temizlik alanlarını görmek istediğinizi söyleyin.
  • Airsoft Ekipmanları: Airsoft ve Paintball oyun tarzında olduğu gibi ekipmanlarda da benzerlik gösterir. Ayrıca yine Paintball’da olduğu gibi Airsoft’ta da silah yada mermi gibi kelimelere yer yoktur. Silah yerine oyuncak yada replika, mermi yerine ise BB kelimeleri kullanılır. Airsoft oyuncakları çalışma sistemlerine göre AEG, GBB ve Yaylı olmak üzere 3 temel sınıfa sahiptir. AEG’ler pil ile, GBB’ler Green Gas yada COile, yaylılar ise oyuncak içerisindeki yayın gerilme kuvveti ile çalışır. İşletmeler her hava koşulunda sorunsuz çalıştığı için genellikle AEG’leri tercih eder. Replikalara ek olarak Airsoft oynamak için koruyucu kaska ihtiyaç vardır. Kasklarda buğu sorununu minimize etmek için Paintball’da olduğu gibi termal özellikli çift camlar kullanılır. İşletmeler ayrıca oyunculara göğüs koruma, eldiven ve kamuflaj kıyafet verir.
  • Laser Tag Ekipmanları: Laser Tag ekipmanları konumuz olan diğer sporlara göre daha teknolojik cihazlardır. Görüntü olarak lazer sinyalleri yada RF ile  haberleşen bir alıcı – verici düzeneği ve tüm ekipmanlar ile senaryoyu kontrol eden dağıtıcı bir bilgisayar – modemden ibarettir fakat bu ekipmanlar farklı bir çok özelliği içerisinde barındırır. Atış menzilleri, nişan alma kapasiteleri, güneş ışığında çalışıp çalışmamaları gibi tüm fonksiyonlar kullanılan iç malzemenin kalitesine bağlıdır. Bunu kullanıcı olarak sizin dışarıdan fark etmeniz imkansızdır. Ancak deneyimleyerek ekipman kalitesini fark edebilirsiniz ama unutmayın artık Laser Tag ekipmanları hem gün ışığında hem de karanlıkta çalışabiliyor, ortalama 25mt mesafeden 50cm çapında hareketli daire bir hedefi rahatlıkla vurabiliyor. Bu gibi temel özellikleri Laser Tag oynamadan önce işletmeye sorarsanız en azından aktiviteye katılacağınız yerdeki Laser Tag Ekipmanı hakkında bir fikre sahip olursunuz.
  • Nerf Ekipmanları: Nerf yapmak için 3 temel ekipmana ihtiyaç vardır. Bunlar Nerf Tüfeği, Nerf Dartı ve koruyucu gözlüktür. Ek olarak işletmeler oyuncuların talebine bağlı olarak kıyafette verebilir. Nerf ürünlerinin tamamı Hasbro firmasının üretimi ve dağıtımındadır. Nerf yapmayı planladığınız yerlerde kullanılan ürünlerin lisanslı Hasbro ürünü olduğunu kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Nerf tüfeklerinin onlarca modeli vardır ama işletmeler genel olarak menzil ve atış gücü fazla, kullanımı kolay olan Nerf Retaliator, Rampage, Modulus yada Demolisher gibi büyük boyutlardaki ürünleri tercih eder.